PGD Repnje- Dobruša že drugo leto zapored zastopano v mednarodnem projektu
Tako kot leto poprej je PGD Šinkov Turn pod okriljem evropske organizacije Mladi v akciji ( Youth in Action) organiziralo mednarodno gasilsko izmenjavo s sloganom »GORA – oGenj pOgasi, bRata spAsi!« , ki je potekala od 4. – 10. avgusta v Gorenju nad Zrečami. Naše društvo je zastopala ena članica. Z veliko dobre volje in skupnim ciljem smo se slovenski in hrvaški udeleženci izobraževali o tem kako postati boljši mentorji, se srečavali z različnimi problemi dela mentorjev, spoznavali nove načine, metode dela, se veliko družili, igrali, smejali, ustvarjali in zelo malo spali. Obiskali smo tudi PGD Zreče, kjer smo se preizkusili v hitri vaji- Loschangriff in doživeli mokri krst. Teden je minil kot bi trenil in vsi smo enotno sklenili, da se kmalu spet srečamo. Tako so nas hrvaški gasilci že povabili na srečanje v Varaždin in obljubili, da bodo drugo leto tudi sami organizirali podoben projekt.
Podroben opis: http://www.pgdsinkovturn.si/gora-ogenj-pogasi-brata-spasi/
Regijsko tekmovanje v orientaciji
V soboto 18.5.2013 je potekalo regijsko tekmovanje v orientaciji, v Senožetih. Preko občinskega tekmovanja so se na regijski nivo uvrstile tri ekipe PGD Repnje-Dobruša, vendar se ga zaradi obveznosti ekipa pripravnikov ni udeležila. Tako smo nastopili le z dvema ekipama.
Ekipa pionirjev se je na poti na žalost izgubila in izpustila eno točko, kar jim je prineslo veliko kazen in neulovljiv zaostanek, zato so končali na zadnjem mestu. Ekipa mladincev pa je tekmovanje končala v zlati sredini in sicer na 12. mestu.
Četudi rezultati niso vrhunski, smo v društvu na naše malde vseeno ponosni, saj se zavedamo, da so trdo trenirali ampak včasih je potrebnega le kanček sreče več, pa je razplet lahko povsem drugačen. Kakorkoli, obem ekipam čestitamo za udeležbo in doseženo na regijskem tekmovanju.
Na krosu tri ekipe na stopničkah
Včeraj, 20.4.2013, se je odvijala že 18. gasilska orientacija za gasilsko mladino. Tradicionalno zaključek pripada našemu društvu, kjer se zberejo vse ekipe, mentorji in sodniki na okrepčilu in kasneje podelitvi medalj.
Letošnje leto smo imeli za predstavnike na tem tekmovanju tri ekipe, v vsaki kategoriji eno (pionirji, mladinci, pripravniki). In z največjim zadovoljstvom pišem sledeče besede, da so v težki konkurenci prav vse tri ekipe osvojile kolajne. Še več! Vse so se uvrstile na mesta, katera vodijo na višji nivo – na regijsko tekmovanje. Pionirji so v svoji kategoriji zmagali. Na drugo mesto pa so se uvrstili mladinci in pa tudi pripravniki.
Vsem iskreno čestitamo, ob enem pa jim želimo veliko sreče in zdrave tekmovalnosti na regijskem tekmovanju.
Prireditev za materinski dan
25. marec je dan, ko praznujejo mamice. Mlajši otroci zato naberejo cvetlice, ki ta čas rastejo v naravi. Starejši zapravimo kakšen dodaten euro še za bonboniero, naši mladi gasilci pa so za mamice pripravili prireditev v gasilskem domu.
Najprej so zaigrali krajšo igrico, ki je govorila o opici, ki je izgubila mamo. Pri iskanju ji je pomagal metuljček, ki je kar nekajkrat vsekal mimo, ko je ugibal kdo je opičja mama. Malo opico je predstavil slonu, kači, žabi, pajku… Nekje vmes pa se je z bližnjega drevesa še osorno drla papiga. Vendar konec je bil srečen, saj sta s skupnimi močmi le uspela najti mamico male opice.
Po igrici je sledil še nekoliko bolj glasbeni del. Najprej nam je na kitaro igrala in zraven še prepevala Sabina. Nato so punce recitirale nekaj lepih pesmi o mamicah. Na koncu pa je skoraj pravi mini koncert uprizorila harmonikašica Špela, ki je zaigrala venček najlepših.
To pa še ni bil konec. Vsem mamicam so otroci razdelili še lepe rožice, ter jim za pod zob ponudili nekaj sladkih piškotov, ki so jih sami spekli. Prireditev, katero si je ogledal tudi poveljnik društva Andrej Kralj, je bila s tem nekako končana. Pa vendar še nismo odšli domov, saj smo v prijetnem vzdušju malo poklepetali in opazovali igro otrok, ki so se že lovili po dvorani.
Gasilske počitnice v Pacugu
V ponedeljek, dne 20. avgusta 2012, se je deset članov pionirjev PGD Repnje-Dobruša in devet članov pionirjev PGD Vodice odpravilo na 6 dnevno počitnikovanje v otroško letovišče Pacug. Spremljali smo jih po dva mentorja iz enega in drugega društva. Okrog 9.20 ure zjutraj smo se odpeljali z zbirnega mesta, potem ko smo vsaj 15 minut čakali Vodičane. Na poti smo se enkrat ustavili na postajališču Ravbarkomanda in tako prispeli v Pacug ob približno 11.20 uri. Nastanili smo se v lepo hiško z dvema ločenima sobama in v eno razvrstili dekleta ter v drugo fante. Za mentorje pa je bilo poskrbljeno eno nadstropje višje. Ob 12h nas je čakalo kosilo v tamkajšni jedilnici. Pričakale so nas tudi tri simpatične strežnice, da so na naše mize prinašale hrano, saj jo je bilo pri naših dveh očitno vedno premalo… Končno smo se po kosilu lahko ohladili v ravno prav toplem morju, kjer smo preživeli čas vse do 18.45, ko se je oglasil zvonec za večerjo.

Prvi večer smo preživeli v dobri družbi drug drugega in ga popestrili z igranjem družabnih iger, gledanjem utrinkov, nekateri pa smo odšli tudi na nočno kopanje. Po 23 uri je v Pacugu zavladala tišina. Preberi več
PGD Repnje-Dobruša zastopan v mednarodnih projektih
Pod okriljem Evropske unije in evropskega programa Mladi v akciji, se je na organizacijo mednarodne gasilske izmenjave prijavilo sosednje društvo PGD Šinkov Turn. K aktivnemu sodelovanju pri ustvarjanju programa in sami udeležbi sta bila povabljena tudi dva člana našega društva. Tako smo se v tednu od 15.7. do 21.7. družili gasilci treh držav, Avstrije, Hrvaške in Slovenije, na Pohorju, bolj točno na Kopah. Združeni smo bili pod imenom Florian’s Youth Meeting ali krajše – FYM. Preko celega tedna smo bili precej aktivni tako podnevi kot ponoči. Čez dan smo se družili in poslušali o nacionalnih in gasilskih posebnostih vseh treh držav. Športne in gasilske igre, predavanja, pantomima in ostale igrice, so dolg dan občutno skrajšale, saj nam je v super družbi vsaka ura minila kot minuta. Kratke noči smo pa še krajšali z disko večeri, za katere so bili večinoma glavni krivci pri organizaciji prav slovenski udeleženci. Brez problemov smo se vsi skupaj strinjli, da je bil ta teden prekratek, oziroma, da mora biti podobnih projektov in druženj več tudi v bodoče. Na izmenjavi sta naše društvo predstavljala dva člana, Maruša Pintač in Roman Baliž.
Celotno poročilo in slike
Prispevek na avstrijski zamejski televiziji v oddaji Dober dan Koroška
foto: Manca Ahačič in Klemen Zibelnik
Že na tednu na Kopah pa so nas hrvaški kolegi povabili na tradicionalno tekmovanje z vprežnimi črpalkami. Edinstveno tekmovanje, ki je vsekakor zanimivo tudi za mlajše. Zato se je zbrala ena desetina, ki se je družila skupaj tudi v Kopah in odšla na dvodnevni izlet v Međimurje na Hrvaško. V močni konkurenci so zasedli dobro 27 mesto izmed 36 ekip, ki so prihajali večinoma iz Hrvaške, dve sta bili Slovenski ter po ena Madžarska in Avstrijska. Zastopnik PGD Repnje-Dobruša je bil Roman Baliž, tudi desetar tekmovalne desetine FYM-Slovenija.
foto: Klemen Zibelnik
