100 let PGD Polje
V soboto, 9.10.2021, je PGD Polje praznovalo 100 letnico obstoja z veliko gasilsko parado, katera je bila res paša za oči tako za gasilce kakor za ostale vaščane. Po zvokih koračnice so se gasilci sprehodili skozi vas Polje od starega gasilnega doma, do prireditvenega prostora pred sedanjim gasilnim domom. Tam jih je pričakal velik in lepo okrašen prireditveni prostor, kjer je potekal glavni program parade. Na paradi je PGD Polje tudi uradno prevzelo vozilo GVC 24/50.
Že dan prej, pa je potekala Slavnostna akademija v Kulturnem domu na Skaručni. Na prireditvi smo se sprehodili skozi stoletno zgodovino PGD Polje, katero začetek so skozi krajšo igrano igro uprizorili nekateri člani društva, ki so predstavili način, kako so vaščani daljnega leta 1921 prišli na idejo o ustanovitvi društva. Celoten program, ki je trajal skoraj dve uri, nas je spremljal bogat kulturni program z MPZ Biser in glasovi harmonike mlade članice Mance. Na prireditvi je tako PGD Polje podelilo priznanja najbolj zaslužnim članom za razvoj društva. Kot organizacija pa je tudi našo društvo prejelo priznanje in spominsko plaketo, za dobro meddruštveno sodelovanje.
Izobraževanje
Naš poveljnik, Roman Baliž, se je v soboto, 9.10.2021, udeležil dopolnilnega usposabljanja gasilskih inštruktorjev. Tečaj v organizaciji Gasilske zveze Slovenije je potekal na regijskem poligonu GZ Gorenjske na Jesenicah. Tečajniki so se učili načina prikaza praktičnih vaj, predvsem za tečaja za operativnega gasilca in višjega gasilca.
Gasilski mnogoboj
Tudi naše društvo je dočakalo prvo tekmovanje v domeni GZ Vodice. Na tekmovanju za starejše gasilce nismo bili prisotni, smo pa z udeležbo nadoknadili na letošnjem gasilskem mnogoboju, ki je potekal v Utiku. Žal je bila letos precej okrnjena konkurenca – 12 tekmovalcev v kategoriji članov A in 3 v kategoriji članov B. Kljub temu naše društvo zastopalo 6 gasilcev članov A. Na mnogoboju je iz našega društva že kar tradicionalno, vedno zelo visoka udeležba, kar tudi povečuje možnosti za dobre rezultate. Že tretje dotično tekmovanje zapored, smo gasilci iz Repenj v svoje vitrine pospravili vsaj eno odličje. Tokrat je 2. mesto zasedel naš poveljnik, med tem ko so se ostali gasilci solidno uvrstili še na 4., 5., 8., 9. in 12. mesto. Točne rezultate si lahko ogledate s klikom spodaj.
Operativna vaja – RJ
V četrtek, 12.8.2021, smo kar na domač gasilni dom izvedli prvo operativno vajo po zelo dolgem času. Vaja je bila organizirana posebaj za našega Roka, ki je v lanskem letu uspešno zaključil Tečaj za nižjega gasilskega častnika. Tokrat se je prvič po tečaju preizkusil v vodenju in to predvsem z domačo enoto. Ker so bila vaja organizirana spredi viška dopustov se je na nenapovedan poziv odzvalo šest domačih gasilcev. Ker je Rok ocenil, da ima premalo številčno moštvo je podal zahtevo po dodatnih enotah, zato so se mu kasneje pridružili tudi trije člani sosednjega društva oz. njegovi sošolci s tečaja. Na vaji so sodelovali tudi trije ocenjevalci GZ Vodice, ki so na koncu podali poročilo vaje. Potrdila so se poveljnikove domneve, da smo trenutno po letu in pol neaktivnosti kar dobro v krču. Predvsem so se pojavljale težave pri uporabi opreme in hitrosti izvajanja povelj. Kljub temu osnova ostaja v redu, potrebno pa bo dobro zavihati rokave in začeti z vajami.
Po končani analizi je nekaj besed povedal tudi poveljnik našega društva, ter Roku sedaj tudi uradno predal nov par činov Nižji gasilski častnik, ki si jih je prislužil že lani.
Obnovitev znanja – gašenje notranjih požarov
V dveh sobota, 14. in 21.5.2021, je GZ Vodice organizirala obnovitveni tečaj za gašenje požarov v notranjih prostorih. Zbrali smo se na poligonu v Povodju, kjer smo najprej potrenirali ustvarjanje oz. oblikovanje curkov. Na drugi točki smo opazovali gibanje ognja, dima in ostalih snovi, ki se sproščajo pri gorenu, nato pa še z pravilnimi manevri gasili. Na tretji točki je sledil pravilen vstop v prostor ter samo gašenje v zaprtem prostoru. V dveh sobotah so se skupno, iz našega društva, tečaja udeležili štirje gasilci, en pa je sodeloval kot inštruktor.
Tečaj za gasilca pripravnika
Z današnjimi izpiti se je zaključil letošnji Tečaj za gasilca pripravnika. Naše društvo sta zastopala dva tečajnika – Jože Rožmanec in Tadej Lakner. V sklopu tečaja sta opravila 29 teoretičnih ur preko spletnega orodja MiTeam in 5 ur praktičnih del, skupno torej 34 ur. Danes pa sta uspešno opravila osem izpitov iz vseh predmetov in sta tako pridobila pogoj za napredovanje v čin Gasilec pripravnik.
